Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taluta = příkop podél silnice, přesněji silniční banket (slangově pangejt, škarpa, rigol), pás silničního povrchu mezi vnější hranou vozovky a hranou silniční koruny. Historie a původ slova: z Italštiny, při stavbě tunelů a mostů pomáhali po celé Evropě specialisté - Italští dělníci. Stejně tak i při stavbě Českomoravské Transversální dráhy (asi 1887-9). Použití ve větě: Cestu z Bečvárny domů nezvládl a v opilosti spadl do taluty, kde usnul.

Nabakaný = (nabakanost = schopnost absorbovat kapalinu), nacucaný, napitý. Použití ve větě: Na Bečvárně polil ubrus a ten byl potom tak nabakaný, že z něj to pivo šlo ždímat.

Rafička = menší pohyblivá součást k znázornění měřené hodnoty na stupnici, nejčastěji malá, minutová ručička hodinek. Použití ve větě: Zavírají přesně až rafička dojde na 12.

Rafika = větší pohyblivá součást k znázornění měřené hodnoty na stupnici, nejčastěji velká, hodinová ručička hodinek. Použití ve větě: Udeřil do stolu tak, že mu z hodinek vypadlo sklíčko i s rafikou.


Znáte také nějaké jiné "echt-táborské" slovo, slovní spojení? Napište nám, rádi jej pak zveřejníme.

D Ě K U J E M E


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Otápka - Otápek

(Jan Štrouf, 25. 1. 2017 8:25)

Všude kam jsem přijel a řekl, že na mléku se po ohřátí udělal otápek nebo otápka a ne prostě škraloup, tak se všichni podivili, co to je za výraz. Někde jsem se pak dočetl, že to je jen místní pojmenování (Táborsko a okolí), takže ...

Nabakaný

(Sylvie, 7. 6. 2011 23:23)

koukam,ze mame sve slovni poklady.Dnes jsem pred pritelem z Poberouni vyslovila slovo "nabakany" a netusil,o cem mluvim,jelikoz jsem z Tabora a znam toto slovo od mala,rozhodla jsem se mu dokazat,ze slovo nepochazi z me hlavy a diky googlu nasla tento slovnik,ktery potvrdil mou domenku,ze se patrne jedna o slang z naseho kraje,resp. z meho mesta:)ted uz si nepripadam jako trdlo,ktere by pouzivalo nikdy nikym neznalé slovo a propo ani taluta tu není známa:)děkuji za vytvoření tohoto slovníku;)

Salute

(Michal Ž., 19. 1. 2008 20:55)

TALUTA! Tak si říkám, že žádné jihočeské přísloví neexistuje-pražky vše bez problémů rozpoznávají.
Mikdo forever!!

Talute je fakt dobrá

(Štěpánka, 9. 7. 2007 7:05)

Tak jsem testovala toto slovo na známých z Prahy, středních a severních Čech. A mikdo ani netuší co to je! A přitom já to používám běžně. Je to sranda.